Ciekawostki

Strona główna » Ciekawostki

wielkość tekstu:A | A | A

Historia pianki PUR sięga 1937 roku, gdy niemiecki chemik Otto Bayer wynalazł poliuretan. Bayer szukał alternatywy dla opon gumowych. Na początku poliuretan stosowano wyłącznie do produkcji łodzi podwodnych, a także w przemyśle zbrojeniowym.

Inne ciekawostki:
  • Silikon został wynaleziony w roku 1943, podczas poszukiwania nowego tworzywa mającego właściwości naturalnej gumy, inżynier z laboratorium New Haven firmy General Electric w USA - szkocki wynalazca James Gilbert E. Wright eksperymentował z olejem silikonowym - klarownym, lepkim związkiem złożonym z krzemu połączonego z kilkoma innymi pierwiastkami. Próbując stworzyć niedrogi zamiennik kauczuku syntetycznego do działań wojennych, kiedy zmieszał kwas borowy z olejem silikonowym w probówce, zamiast twardej gumy otrzymał mieszankę, lekko lepką w dotyku. Silikony są bardzo często stosowane: - jako oleje i smary lub ich składniki, - jako składniki żywic, do produkcji lakierów i kauczuków, - w budownictwie jako materiały uszczelniające i łączące, - w medycynie, między innymi do produkcji opatrunków i implantów piersi, do produkcji soczewek kontaktowych, - we włókiennictwie do preparacji włókien poliestrowych, - w kosmetyce jako składniki szamponów, odżywek (pełnią funkcje nabłyszczającą, chroniącą włosy). - w przemyśle jako podstawowy surowiec do budowy form silikonowych, - oraz w wielu innych gałęziach przemysłu.
  • Historia cementu zaczyna się w 1824 roku, kiedy angielski murarz z Leeds, Joseph Aspdin, opatentował nowoczesny cement, który nazwał portlandzkim, ze względu na wielkie podobieństwo otrzymywanego z niego betonu, do kamienia z okolic Portland, powszechnie wówczas używanego w Anglii jako budulec. Wysoka wytrzymałość cementu portlandzkiego była rezultatem odpowiedniej technologii jego wytwarzania, a przede wszystkim wysokiej temperatury prażenia w specjalnym piecu, wynoszącej około 1400 stopni Celsjusza. Od 1825 roku Aspdin produkował cement portlandzki w małej fabryczce w Wakefield. Z czasem pomagał mu w pracy syn, William, który przyczynił się do ulepszenia cementu, a następnie zainicjował jego produkcję w Niemczech i w Belgii.Pierwszą wielką budową wykonaną przy użyciu cementu portlandzkiego, był tunel pod Tamizą, zbudowany w latach 1825-1843.

Perfect PL Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Długosza 60, 51-162 Wrocław

tel.: +48 726 396 000
e-mail: biuro@perfect.biz.pl

  • mapa_grupa_3w_2021_white_1
Perfect dostarcza materiały budowlane oraz systemowe rozwiązania dla takich obszarów jak: sucha zabudowa, sufity podwieszane. Posiada w ofercie zaprawy murarskie, tynki, kleje do dociepleń, akcesoria do systemów budowlanych, profile GK, piany, akryle, folie, siatki podtynkowe, zamocowania. #materiały #budowlane #perfect #sufity #chemiabudowlana #suchazabudowa #piany #siatka
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna